Nový občanský zákoník nepřinesl do institutu rozvodu manželství žádné výrazné změny.
Nadále dle platné zákonné úpravy existují dvě formy rozvodu, a to tzv. nesporný rozvod, nebo-li rozvod dohodou a dále tzv. sporný rozvod.
V tomto článku vysvětlíme, jak probíhá tzv. nesporný rozvod, nebo-li rozvod dohodou.
Jedná se o formu řízení, kdy soud manželství rozvede, aniž by zjišťoval příčiny rozvratu manželství, pokud jsou splněny zákonem stanovené podmínky: a) manželství trvalo alespoň jeden rok, b) manželé spolu nejméně šest měsíců nežijí (není vyloučeno společné bydlení v jedné rodinné domácnosti, pod pojmem „nežijí“ je myšleno to, že manželé společně finančně nehospodaří, intimně se nestýkají), c) druhý z manželů se k návrhu na rozvod připojí, d) manželé se dohodli na úpravě poměrů svých nezletilých dětí pro dobu po rozvodu, d) manželé se dohodli na úpravě svých majetkovým poměrů, práv a povinností společného bydlení pro dobu po rozvodu.
Nejprve je třeba soudu předložit ke schválení dohodu o úpravě poměrů nezletilých dětí pro dobu po rozvodu – tedy komu budou děti svěřeny do péče a jak se bude druhý z rodičů podílet na výživě dětí (určení vyživovací povinnosti). Jakmile proběhne soudní jednání, na kterém je rozsudkem schválena taková dohoda k nezletilým dětem, přichází na řadu samotný rozvod manželství. Soud projedná na čistě formálním jednání návrh jednoho z manželů na rozvod, ke kterému se druhý manžel připojil (případně se může jednat o společný návrh manželů). Povinnou přílohou tohoto návrhu je dohoda manželů o vypořádání majetku, práv a povinností společného bydlení pro dobu po rozvodu. Dohoda musí mít úředně ověřené podpisy. Na tomto vlastním rozvodovém jednání pak soud vyhlásí rozsudek o rozvodu. Je třeba podotknout, že některé soudy, resp. soudci na projednání návrhu na rozvod manželství nenařizují jednání a manželství rozvedou bez jednání, tedy manželé nejsou vystaveni povinnosti dostavit se k soudu na projednání věci.
Z výše uvedeného je zřejmé, že tato forma rozvodu vyžaduje shodnou vůli manželů ukončit manželství rozvodem a současně schopnost komunikace na určité slušné úrovni, kdy jsou manželé vedeni společným zájmem zajistit výchovu a výživu svých nezletilých dětí pro dobu po rozvodu v co nejlepším zájmu dětí a dále mají vůli vypořádat veškerý majetek, který je předmětem společného jmění manželů bez zbytečných konfrontací a sporů.
Naše advokátní kancelář připravuje veškerou dokumentaci potřebnou pro hladký průběh nesporného rozvodu a zastupuje klienty u soudu v průběhu celého řízení. Poskytujeme právní poradenství ohledně úpravy poměrů nezletilých dětí. Na základě zhodnocení majetkových poměrů manželů – rodičů jsme schopni navrhnout, popř. usměrnit klienty navrhované částky výživného, když ovšem vždy v naší kanceláři poskytneme klientům dostatečný prostor pro korektní vyjednávání.
Ohledně vypořádání SJM vyhodnotíme celou majetkovou situaci manželů, prodiskutujeme veškerá možná rizika vyplývající z jednotlivých variant vypořádání a konečně připravíme samotnou dohodu na takové úrovni, aby byly do budoucna postaveny najisto veškerá aktiva i pasiva společného jmění a bylo předcházeno možným budoucím sporům, resp. aby takové spory nemohly v budoucnu vůbec vzniknout.
Celý právní servis nesporného rozvodu poskytujeme za předem stanovenou odměnu, kterou Vám v případě zájmu při první nezávazné schůzce sdělíme.
Mgr. Lenka Kijová, právník, 10.5.2015